Merhaba, RuesForum Hoşgeldiniz

Kayıt olarak Topluluğun bir parçası olabilir, tüm yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.!.

You can send an e-mail for communication to contact@rues.info !.

Kayıt Ol! Send Maıl!

Cosmos projelerinde node taşıma

Reklam Alanı with Bitmedia

emrhtas

EskiToprak
Katılım
22 Nis 2022
Mesajlar
13
Cosmos ekosisteminde geliştirilen projelerde node taşıma işlemini elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım. Örnek olarak empower chain node taşıma işlemini yapacağız ama ekosistemdeki diğer projelerde de olayın ana fikri aynıdır.

# Aynı validator ile devam etmek için o validatoru oluşturduğunuz cüzdanı kullanmalısınız. Yeni cüzdan açmayın, o validatoru oluşturduğunuz cüzdan ile devam edin.
# Node taşırken yeni sunucuda validator oluşturma komutlarını kullanmıyoruz. Validator dosyasını aktarıyoruz.
# Eski sunucuda çalışan nodenizi durdurmadan validator dosyasını kesinlikle aktarmayın. Bu dosya aktarımından önce eski nodenin durduğuna emin olun.


1) Öncelikle empower node kurduğumuz sunucu ip adresi ve kullanıcı adı ve oluşturduğumuz şifreyi girip oturum aça tıklayarak winSCP ye bağlanıyoruz

winscp giriş.png
2)Giriş yaptıktan sonra sağ tarafta sunucumuzda kurduğumuz node ile ilgili klasör ve dosyalar var. Sizde .empowerchain klasörü görünmüyorsa eğer ctrl+alt+h tuşları ile gizli klasörleri görüntüleyebilirsiniz.( Noktalı ve noktasız olarak 2 tane empowerchain dosyası var, bizim işimiz noktalı olanla. ) ' .empowerchain' klasörümüze giriş yapıyoruz ve orada config klasörü göreceksiniz. Ona da giriş yapalım.
empower yedek.png
3)Node taşıma işlemini doğru bir şekilde yapmak için config dosyası içindeki 'priv_validator_key.json' dosyasını yedeklememiz gerekiyor. Bu dosyanın üstüne sağ tık yapıp indir diyoruz. Priv validator dosyanızı aldıktan sonra winscp den çıkabilirsiniz.
priv validator.png
4) Daha önce empower kurduğumuz sunucumuza bağlanıyoruz ve aşağıdaki komut ile empoweri durduruyoruz. ( Katıldığınız projede aktif setteyseniz en az hasarla bu işlemi nasıl yapabileceğinizi yazının sonunda not olarak belirteceğim bu kısımda kafa karışıklığı yaratmasın.)
systemctl stop empowerd

Eliniz değmişken isterseniz komple de silebilirsiniz.

5) Node kurmak istediğimiz yeni sunucumuza giriyoruz ve kurulumumuzu yapıyoruz. Burada önemli olan konu güncel bloğu yakalamak.
empowerd status 2>&1 | jq .SyncInfo
Sync durumunu sorguluyoruz ve güncel bloğu yakalarak false çıktısı almamız gerekiyor.
sync.png
6) False çıktısı aldıktan sonra daha oluşturduğumuz cüzdanımızı ekliyoruz. ( Yeni cüzdan oluşturmuyoruz)
empowerd keys add CÜZDANADI --recover

Bu komutu girince bizden anahtar kelimelerimizi girmemizi isteyecek. 12-24 lü Anahtar kelimelerinizi kopyala yapıştır dediğiniz zaman ekranda kelimeleriniz gözükmez o yüzden yanlış mı yaptım diye düşünmeyin ve tek bir sefer yapıştırıp enter deyin.

7) Empoweri kurduğumuz yeni sunucumuzun ip bilgisiyle winSCP ye giriş yapalım. Daha önce yaptığımız işlemlerde olduğu gibi önce .empowerchain ve sonrasında config dosyasına giriyoruz. İndirdiğimiz priv_validator_key.json bu klasöre atıyoruz, dosya isimleri aynı olduğu için bizden onay isteyecek onu da onaylıyoruz.

8) Empoweri kurduğumuz yeni sunucuya tekrardan giriş yapıyoruz ve;

systemctl restart empowerd

komutunu giriyoruz ve nodemiz yeni sunucumuzda çalışmaya başlıyor.

Aktif setteyim eski sunucumu ne zaman durdurmalıyım?
Aktif sette olduğumuz projelerde blok kaçırmamamız gerekiyor. Bu tip durumlarda minimum sayıda blok kaçırarak node taşımak için yeni sunucunuza node kurulumunu yapın , cüzdanınızı recover edin, sync çıktınız false olduğu zaman eski sunucuya gidip systemctl stop empowerd ile durdurun. Sonra yeni sunucuya dönüyoruz. priv_validator_key.json dosyasını winscp ile config içine atın ve systemctl restart empowerd ile tekrardan başlatın. Bu şekilde 2-3 dakikalık bir zaman kaybıyla kaçırdığınız blok sayısını da ciddi anlamda düşüreceksiniz.

Node taşıma işlemi bu kadar arkadaşlar. Biraz uzun oldu ancak ilk defa yapacak arkadaşlar için olabildiğince basit bir şekilde anlatmaya çalıştım umarım net olmuştur.
 
Üst