Merhaba, RuesForum Hoşgeldiniz

Kayıt olarak Topluluğun bir parçası olabilir, tüm yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.!.

You can send an e-mail for communication to contact@rues.info !.

Kayıt Ol! Send Maıl!

TEMEL ANALİZ NEDİR ? TEKNİK ANALİZLE FARKI NEDİR ? POLKADOT TEMEL ANALİZİ.

Reklam Alanı with Bitmedia

Emir

#Testnet
Herkese merhabalar. Bugün sizlere temel analiz nedir ? ne işe yarar ? teknik analizle farkı nedir bunları konuşacağız. Elimden geldiğince açıklayıcı bir flood yazmaya çalışacağım. Ayrıca temel analiz için hangi sitelere bakılmalı, nerelerden bilgi alınmalı bunlara deyineceğim. Haydi başlayalım!

(Bu floodda okuduklarınız kendi bilgim ve sitelerden birleştirdiğim bilgilerdir. Yanlışım yada eksiğim varsa mazur görünüz <3 )

TEMEL ANALİZ NEDİR ?
Temel analiz bir finansal varlık hakkındaki mevcut bilgileri derinlemesine incelemeyi içerir. Örneğin bu varlığın kullanım alanlarını, varlığı kullanan kişi sayısını ya da projenin arkasındaki ekibi inceleyebilirsiniz. Buradaki hedefimiz ise varlığın değerlemesinin yüksek mi yoksa düşük mü olduğuna yönelik bir sonuca varmaktır. Edindiğiniz bilgileri bu aşamada alım satım yaparken yada uzun vade tutmak için kullanabilirsiniz.

TEMEL ANALİZ İLE TEKNİK ANALİZ ARASINDAKİ FARK NEDİR ?
Burada bunları ayıran en önemli konu Temel analiz temel bilgileri ve projenin/hissenin/varlığın amacını, katkısını, kullanım yerlerini, hangi ihtiyaca göre çıktığını anlamamız ve buna göre hareket etmemiz için "varolmuştur".
Temel analiz bir varlığın temel bilgilerine bakmaya ilişkindir. Daha ziyade büyük resmi görmeye yönelik bir yaklaşımdır. Bir kripto para biriminin finansal durumu, kullanıcı topluluğu ve gerçek hayattaki potansiyel uygulamaları gibi bilgileri içerir.

Teknik analiz ise bir varlığın varoluşundan günümüze kadarki tarihe odaklanır. Zamana bağlı olarak fiyatı ve takas hacmini inceleyerek piyasanın varlığı nasıl gördüğüne ilişkin fikir edinebilirsiniz. Yükseliyor mu, düşüyor mu? İnsanlar parasını bu varlığa yatırıyor mu, yoksa parasını bu varlıktan çekiyor mu? Teknik analiz, eğilimleri belirlemek ve piyasaların gelecekte nasıl hareket edeceğini tahmin etmek için piyasa verilerindeki modellere bakar

Her ikisinin de ortak amacı bir varlığın esas değerini anlamaya dayanmaktadır.

TEMEL ANALİZDE EN ÇOK BAKILAN ETKENLER
1- PROJENİN ÇIKIŞ AMACI
2-PROJENİN EKİBİ
3-PROJENİN DESTEKÇİLERİ
4-PROJENİN KULLANIM AMACI
5-PROJENİN YOL HARİTASI
6-PROJENİN ARZI
7- PROJENİN GELECEKTEKİ YAPACAĞI ETKİNLİKLER (Bunun için bir site vereceğim flood sonunda <3 )
8-PROJENİN KULLANDIĞI BLOCK CHAIN AĞI
9-ÖDENEN İŞLEM ÜCRETİ
10-AKTİF ADRESLER
11-TOKEN EKONOMİSİ -TOKENİN DAĞILIMI-

Şimdi az çok temel analizin ne olduğunu, teknik analizle farklılıklarını ve benzerliklerini gördük. Gelin size POLKADOT (DOT) Temel Analizini yapalım.

Aşağıda okuyacağınız temel analizin %90 ını İngilizceden Türkçe'ye çevirdim. Evet üşenmedim. Translate yok. Ben varım :D Hepsi siz değerli hocalarım için.

POLKADOT TEMEL ANALİZİ

Polkadot nedir ?

POLKADOT, açık kaynaklı, blok zinciri platformudur. Bağımsız zincirlerin güvenli bir şekilde mesaj alışverişinde bulunmasını ve güvenilir üçüncü taraflar olmadan birbirleriyle işlem yapmasını sağlayarak, blok zincirleri arasında karşılıklı bağlantı ve birlikte çalışabilirlik sağlar. Bu, farklı blok zincirleri arasında veri veya varlıkların zincirler arası transferine ve Polkadot ağı kullanılarak oluşturulacak zincirler arası DApp'lere (merkezi olmayan uygulamalar) izin verir.

Polkadot ağı, RELAY zinciri adlı birincil bir blok zincirine ve parachain adı verilen kullanıcı tarafından oluşturulan birçok paralel zincire sahiptir.

Protokol, Ethereum'un kurucu ortağı Gavin Wood tarafından oluşturuldu ve Ekim 2017'de 144,3 milyon doların üzerinde para topladı. (Bu örnek neden yatırım yapılmalı ? sorusuna cevaplardan biri mesela)

Genel olarak, Polkadot aşağıdaki sorunları çözmeye çalışır:

Birlikte çalışabilirlik: Polkadot, bir blok zincirindeki uygulamaların ve akıllı sözleşmelerin diğer zincirlerdeki veri ve varlıklarla sorunsuz bir şekilde işlem yapmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Ölçeklenebilirlik: Polkadot, her biri paralel olarak birden fazla işlemi işleyen ve ağların sonsuz ölçeklenebilirlik elde etmesini sağlayan birkaç parachain'i* çalıştırma yeteneği verir.

Paylaşılan Güvenlik: Polkadot ile güvenlik, ağ içinde bir araya getirilir; bu, bireysel zincirlerin çekiş ve güven kazanmak için sıfırdan başlamak zorunda kalmadan kolektif güvenlikten yararlanabileceği anlamına gelir.

Köprüler: Parachain ve Parathread yapılarının, Ethereum gibi harici blockchain ağlarına bağlantı kurmasına ve bunlarla iletişime geçmesine izin verir.
1280px-Polka_blog_post_graphic_002.png

Dot Sahiplerine Hangi Haklar Veriliyor ?

DOT sahipleri, Polkadot platformunda aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli işlevlere sahip olacaktır:

Validator, collator, aday nomitaor olarak hareket etme yeteneği.

Polkadot'un yönetimine katılma yeteneği.

DOT cinsinden blok ekleme için teklifler vererek bir parathread için harmanlayıcı olma yeteneği.

Polkadot'taki küresel yükseltmeler ve / veya değişikliklerle ilgili karar verme sürecine katılma yeteneği.

POLKADOT'TAKİ BAŞLICA PROJELER

Kusama: geliştiricilerin Polkadot'un ana ağında başlatmak için gereken sıkı testler olmadan merkezi olmayan uygulama fikirlerini hızlı bir şekilde oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanır.

Acala: DeFi ağı ve likidite merkezi.

ChainX: Bitcoin'i Polkadot ortamına bağlar.

Moonbeam: Ethereum uyumlu akıllı sözleşme parachain.

Clover: Çok yönlü parachain.

Astar: Çok Zincirli Polkadot DApp Hub.

Reef: Substrate ile oluşturulmuş DeFi, NFT ve Oyun için Blockchain

RMRK: Kusama'da NFT Marketplace'i.

Automata Network: dApps için gizlilik ara yazılımı. Çok zincirli.

Polkaswap: likidite toplayıcı ve DEX. (Nft kazandığımız testnet. Şimdi ise Polkadot'un en iyi projeleri arasında)

Piyasada Kaç Polkadot (DOT) Coin Var?

Polkadot ağında 10 milyon arz sunulduktan sonra Ağustos 2020'de "redenominasyon" işlemiyle yeniden başlatıldı ve şu anda 1 milyar DOT token mevcut. Redenominasyon işlemi, küçük ondalık sayıların kullanılmasını önlemek ve hesaplamayı kolaylaştırmak için yapıldı. Var olan mevduatlar yüz kat artırılırken, DOT dağılımı veya token sahiplerinin payları bu işlemden etkilenmedi.

Ağ adı: Polkadot ağı (Başka ağlarda da entegre edildi. Bep20 Erc20 gibi)

Market Cap: 18.7 Milyar $

Bugüne kadar ki en yüksek ve en düşük değeri: 55 $ / 0.29 $ (ICO fiyatı)

Piyasa değerine göre sırası: 11

Tipik elde tutma süresi: 85 gün (Bu OnChain analizine de giriyor ama bu bilgilere artık çok kolay ulaşılabildiği için temel analizde de kullanılabilir.)

Tipik elde tutma süresi coini alanların hiç satmadan yada transfer etmeden ortalama kaç gün tuttuğunu gösterir. Bu süre ne kadar fazla olursa yatırımcılar bu coinin gelecekte yükseleceği için tutuyor anlamını ifade eder.

Ortalama transfer komisyonu (fee): 0.1 DOT

Explorer: explorer.polkascan.io/polkadot

BAŞLICA DESTEKÇİLERİ:

polkadot başlıca partnerler.jpg

Polkadot ta illaki parachain auction ları duymuşsunuzdur. Gelin biraz da bunlar hakkında analiz yapalım.

PARACHAIN VE PARACHAIN AUCTIONS NEDİR ?

Parachain slotları, Polkadot ve Kusama’da hizmet verecek olan geliştiricilerin kendi blokzincirleri üzerinde yeni kripto varlıklar ve merkeziyetsiz uygulamalar (dapps) oluşturmalarının yolunu sağlamaktadır. Parachain açık artırımları da bu slotlara sahip olabilmek için yapılmaktadır. Auctions mantığı da aynı şekilde çalışmakta ve etkinliklerde hangi projeye daha fazla yatırım,stake (DOT) yapılırsa kazanan projenin DOT ağı üzerinde ağa sahip olmasına ve tabii ki değer kazanmasına yol açmakta. Tabii ki sizin de desteklediğiniz proje auctions larda kazanırsa size de o projenin coini ödül olarak verilmekte. Ayrıca kişi başına düşen ödül sayısı binlerce doları geçen projeler de olmuştu.

1650808032511.png

Parachain Slot Açık Artırmaları ve ICO’lar Arasındaki Fark

Parachain slot açık artırımları ve geleneksel ICO’lar arasındaki temel fark, bir açık artırıma DOT veya KSM’ye katkıda bulunan ve projenin Token’larını bir airdrop yoluyla alanların, KSM veya DOT katkılarının kontrolünü teklif veren proje ekibine veya herhangi bir üçüncü tarafa devretmeden yapabilmeleridir. ICO’da ise kullanıcılar, fonlarını proje ekibine göndererek bu fonlar üzerindeki kontrollerini kaybetmektedirler.

Bir parachain açık artırmasında, proje müzayedeyi kaybederse, kampanyası sona ererse veya başka bir proje kazanırsa, kullanıcı fonları iade edilebilmektedir.

1650808454206.png

BASERANK SKORU
Baserank bir coin derecelendirme görevi üstlenen sitedir.Bu sitede genellikle her coinin ne kadar güvenilir olduğuna, risk seviyesine ve teknolojisine bakılarak ortalama bir puan çıkartır. 70 puan üstü projeler iyi denebilir. (Tabi bu sadece bir analiz 90 puan olup adamlar parayı cukkalayıp kaçabilirde :) )

İşte POLKADOT Baserank skoru
1650808944926.png

TEMEL ANALİZ SONU
Bu şekilde de Dot un temel analizini elimden geldiğince anlatmaya, temel analizin ne olduğunu, ne işe yaradığını yazmaya çalıştım. Son olarakta projenin LightPaper,WhitePaper ve sitelerini ekliyorum. Umarım floodu beğenmişsinizdir. Şimdi size floodun başında da bahsettiğim gibi projeler hakkında bazı temel bilgileri bulabileceğiniz birkaç site önerisinde bulunacağım.

BASERANK - https://baserank.io/
Burada coinlerin güvenilirliğini puanlayan bir sistem var. Buradan istediğiniz (bazıları bulunmasada) coinlere bakabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.
-ÖNEMLİ- COINMARKETCAL- https://coinmarketcal.com/en
ARALARINDA EN ÖNEMLİ SİTE BANA GÖRE BU.
Bu sitede coinlerin gelecekteki haberlerine bakabilirsiniz. Bazı haberler scam olabilir ama çoğu kişi onaylamışsa haberi o haber doğru oluyor. Haberlerde şu şekilde olabilir; Mainnet haberi, Borsa listelenme haberi, AMA lar, Burn haberleri (Token yakımı) gibi gibi.

COİNBASE- https://www.coinbase.com/tr/
Bu ne alaka Emir şimdi diyebilirsiniz. Fakat buradan da yukarıda bahsettiğim ortalama tutma süresi, hacim, en düşük ve yüksek fiyat ayrıca da kısa kısa projeler hakkında bilgiler vermekte. En azından major altcoinler ve tanınmış coinler için burayı kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:

AliSr

EskiToprak
Hocam cok guzel bir proje anlatimi ve ogretimi olmus. Baska projeler hakkinda da boyle flood lar bekliyoruz senden

dvrzener

#Testnet
Çok yararlı bir flood olmuş elinize sağlık. Ben de coin piyasasına girmek için böyle bilgilendirici paylaşımlardan yararlanıyorum. Bana online borsa eğitimi tavsiye ettiler ama sizinki gibi bilgilendirici floodlar içeren forum sitelerinden öğrenmek çok daha eğlenceli geliyor bana.

Emir

#Testnet
Çok yararlı bir flood olmuş elinize sağlık. Ben de coin piyasasına girmek için böyle bilgilendirici paylaşımlardan yararlanıyorum. Bana online borsa eğitimi tavsiye ettiler ama sizinki gibi bilgilendirici floodlar içeren forum sitelerinden öğrenmek çok daha eğlenceli geliyor bana.
Ücretli siteler size bir şey kazandırmaz hocam. Sadece cebinize zarar. Her türlü bilgiyi kolayca ve ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. Beğendiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim. Her zaman bekleriz